Dream Cup - tapasztalatok, értékelés

h, 2016-08-08 15:21 — senseiagocs
13873042_1057053337715545_5979634408780744788_n.jpg
Kedves egyesületi Tagok, Szülők, Támogatók Szimpatizánsok!

Rendkívül nagy érzelmi hullámok és nagy elvárások fogalmazódnak meg egy ilyen nagy utazással kapcsolatban a dolgok természete, a távolság, a nagy kihívás és a hatalmas anyagi befektetés miatt.
Ha szakmai szemmel nézzük a Japánban történő megmérettetéseket, akkor különösebb konzekvenciákat nem lehet és nem szabad levonni kifejezetten csak a versenyeredmények alapján főleg utánpótlás korban.
2015-ben az osakai várkastélyt sétáltuk körbe és akkor egy videó üzenetben a tanítványoknak erről hosszasan beszéltem. "Isten ments, hogy kupákat gyűjtögessük Japánban" címmel.. A folyamatmenedzselésen alapuló utánpótlás nevelés nem azonos az utánpótlás versenyeztetéssel. A kettő között hatalmas különbség van és semmiképpen nem szabad összetéveszteni. 
Azok a versenyzők, akik Jászberényből utaztak most Japánba több, mint 5 éve a folyamat menedzselés útján járnak, és a hazai versenyeken túl bejárták Ausztria, Belgium, Litvánia, Lengyelország, Szlovákia versenyeit, és van olyan aki Kazahsztánban és már Japánban is járt.
Az utánpótlás nevelés tehát egy folyamat részeként kezeli az ilyen versenyeket, és a lelkiismeretes és becsületes felkészülés után a tatamin nyújtott teljesítmény alapján lehet kijelölni a fejlesztés további irányait.
Jól látható, hogy az utánpótlás korban hatalmas különbségek tudnak kialakulni a pillanatnyi testi fejlettségi szint és az ezzel párhuzamosan megjelenő biomechanikai változások miatt. Ezért a versenyeredmények objektivitása finoman szólva megkérdőjelezhető illetve hektikus lehet.
Természetesen ez nem jelenti azt, hogy nincs szükség eredményekre, de ez inkább a motiváció fenntartása érdekében lehet fontos különböző paraméterek mellett. 
A magyar karate talán legnagyobb problémája a helyes értékelés és a visszacsatolás hiánya. Egy ilyen versenyen több szakmai szempont alapján lehet értékelni egy versenyzőt a fizikai, a mentális, technikai és egyéb területeken kb. 20-30 modulban. Ezek fejlődésének üteme és iránya, valamint az életkor függvényében megjelenő képességek interrakciói alapján lehet egy versenyzőről elmondani, hogy valójában fejlődik, avagy sem.
Ráadásul a japán és európai jelentősen eltérő versenyszabályok, és bírói szemlélet miatt sokszor téves következtetéseket vonnak le az edzők a versenyzők teljesítményéről ami szintén komolyan befolyásolhatják a versenyző karrierjét.
Az utánpótlás nevelés akkor sikeres, ha a versenyző felnőtt korban is eljut a nemzetközi versenyek különböző szintereire és ott kimagasló eredményeket ér el kontinens és világversenyeken. Tehát ha "egy műtét sikerül, de a beteg belehal" ez nem tekinthető pozitív mintának., vagyis az ifjúsági és junior EB címek akkor nyernek értelmet, ha azok építő kockái az eredményes felnőtt EB, Világkupa, VB szereplésnek.
A most tokióban megrendezésre került versenyről úgy utazunk majd haza, hogy érdemi információink vannak versenyzőinkről a különféle szakmai modulokban történő képességek, készségek fejlesztéséről, illetve azok irányairól. Mindemellett a versenyzői személyiség kialakítása szempontjából olyan fontos impulzusok érték versenyzőinket, melyeket otthon elmondva nem lehet átadni és ezek a későbbiekben komoly töréseket okozhattak volna. Most azonban belülről motiváltan önmaguk látják az előrelépés irányait.
A most tizenéves korban lévő versenyző sportkarrier tervezésénél kijelölt főversenyek valamikor 2023-2029 között következnek be. Ezekhez a fő versenyekhez szereztünk most tapasztalatot a legérzékenyebb és legbefogadóbb korban.
Versenyzőink ebből a szempontból többségében kiválóan teljesített ezen a megmérettetésen, és van olyan közöttük, aki teljesen új arcát mutatva a szemünk előtt bújt át a tű fokán és más emberként jött le négy perc után a tatamiról. Ezt a hőfokot nem tudjuk biztosítani a magyar mezőnyben és ezért is volt fontos repülőre ülnünk. A világelithez -a japánokhoz- történő felzárkózást jól láthatóan rengeteg akadály nehezíti és az otthon megszerzett fényesen csillogó érmek tévútra tudják vinni az edzőket és a versenyzőket.
Mindamellett, hogy a klub menedzselése szempontjából felmutatott eredmények fontosak a rendszer fenntartásához, ezeket szakmailag nagyon erős határvonallal el kell választani. Az "út sokszor fontosabb, mint a cél" és ebben a tekintetben mindenképpen nagy haszonnal tesszük a dolgunkat, mert versenyzőink életkorukhoz képest rendkívül fejlett személyiségűek. 

Véget ért egy nyolc hónapos felkészülési sorozat, amelyben több, mint 10 edzőtábor, 3 hazai és 2 nemzetközi verseny is volt. Azt gondolom, erőn felül teljesített mindenki ebben az embert próbáló felkészülésben, amely jó alapokat adhat a továbbiakhoz.
Köszönöm minden szülőnek, támogatónak és szimpatizánsnak, hogy velünk volt ezen az úton és bizakodva várom az újabb kihívásokat, melyek erősítik közösségünket és építik tanítványainkat.! Osu!
Agócs Tibor

(tovább...)